• Ўзбекистоннинг ташқи қарзи $64,1 миллиардга етди
Тошкент, Ўзбекистон — 2024 йил якунларига кўра, Ўзбекистоннинг ташқи қарзи $64,1 миллиардни ташкил этди. Бу ҳақда Республика Марказий банки маълумот берди. Регулятор маълумотига кўра, ташқи қарз мамлакат ЯИМнинг 55,7 фоизига етди. Шунингдек, давлат қарзи деярли $33,9 миллиардни ташкил этган бўлиб, бу ЯИМнинг 29,5 фоизига тенг. Ўзбекистоннинг корпоратив ташқи қарзи эса $30,2 миллиарддан ошди. More
• Конгрессмен Трент Келли: Ўзбекистон улкан имкониятлар давлати, мамлакат АҚШ бизнеси ва савдоси учун очиқ
Тошкент, Ўзбекистон — АҚШ Конгрессида "Янги Ўзбекистон: савдо, инвестициялар ва АҚШ билан ҳамкорлик" мавзусида давра суҳбати ўтказилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири. Тадбирнинг асосий мақсади – АҚШ томонига Ўзбекистонда иқтисодий соҳада амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, инвестициялар учун яратилган қулай шарт-шароитлар ҳамда ўзбек-америка муносабатларининг ҳозирги юқори даражаси юзасидан маълумотларни етказишдан иборат бўлди. Унда АҚШ Конгресс Вакиллар палатаси…. More
• Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг рақамли технологиялар вазирлари IТ соҳасини ривожлантиришни муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон —Жорий йилнинг 28–30 март кунлари Қозоғистоннинг Олмаота шаҳрида «AlmatyFair.ai» халқаро кўргазмаси бўлиб ўтади.  Кўргазма сунъий интеллект (АI) соҳасидаги инновацияларни намойиш этиш, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва IТ-компаниялар, стартаплар ҳамда экспертлар ўртасида ишбилармонлик алоқаларини ривожлантиришга қаратилган. 29 март куни Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари Рақамли технологиялар ва сунъий интеллект кўргазмасига ташриф буюрди. Давлат раҳбарлари мазкур соҳалардаги…. More
• Ўзбекистон ва Туркия етакчилари Рамазон ҳайити муносабати билан бир-бирини самимий қутладилар
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған 30 март куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда бутун мусулмон уммати учун муқаддас бўлган Рамазон ҳайити муносабати билан бир-бирларини самимий қутладилар. Давлат раҳбарлари қардош халқларимизга тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар. Ўзбекистон-Туркия кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб…. More
• Ўзбекистон Президенти амалий ташриф билан Тожикистонда бўлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг таклифига биноан 31 март куни амалий ташриф билан Хўжанд шаҳрида бўлади. Ташриф дастурига мувофиқ, Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон етакчиларининг қўшма учрашуви ҳамда икки томонлама музокаралар ўтказилиши режалаштирилган. Кун тартибидан мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар…. More
• Бир миллиондан ортиқ ўзбекистонлик туристик мақсадларда хорижга чиқди
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилнинг илк икки ойида Ўзбекистондан 1 миллиондан ортиқ фуқаро хорижга туристик мақсадларда сафар қилган. Бу ҳақда Миллий статистика қўмитаси маълум қилди. Жами ҳолатда бу кўрсаткич 1 032,2 минг кишини ташкил этган бўлиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 182,2 мингга ёки 21,4% га кўпроқдир. Ўзбек сайёҳларининг энг кўп ташриф буюрган давлатлари қўшни мамлакатлар…. More
• Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари қўшма лойиҳалар ижросининг боришини муҳокама қилдилар
Тошкент, Ўзбекистон — Хўжанд шаҳрида ўтаётган уч томонлама саммит доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг учрашуви бўлиб ўтди. Суҳбат аввалида етакчилар баҳор айёми Наврўз ва муборак Рамазон ҳайити муносабати билан бир-бирларини самимий қутлаб, биродар халқларимизга тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тиладилар. Бугун бўлиб ўтган уч томонлама музокаралар якунлари, уларнинг асосий натижаси…. More
• Сенатда Хитой Халқ Республикаси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Тошкент, Ўзбекистон — Жорий йилнинг 31 март куни Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партияси Марказий қўмитаси аъзоси, Халқаро алоқалар бўлими бошлиғи Лю Цзяньчао бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказди. Суҳбат давомида икки мамлакат раҳбарларининг ўзаро ишонч ва дўстона муносабатлари туфайли Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳамкорлик стратегик даражага кўтарилгани алоҳида таъкидланди. Инвестиция, савдо-иқтисодий,…. More
• Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари бадиий кўргазма билан танишдилар
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Олмаота шаҳрига ташрифнинг маданий дастури доирасида Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан биргаликда Абилхон Кастеев номидаги Миллий санъат музейига ташриф буюрди. Халқ рассомлари – қозоқ тасвирий санъати асосчиси Абилхон Кастеев ва ўзбек рангтасвир устаси Ўрол Тансиқбоев асарлари томоша қилинди. Кўргазма Ўзбекистон ва Қозоғистон бой бадиий меросининг ёрқин ифодаси,…. More
• Кувайтда Бухоро амирига тегишли зеб-зийнатлар топилди
Тошкент, Ўзбекистон — Кувайтда Бухоро амирига тегишли зеб-зийнатлар топилди. Бу ҳақда Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази хабар берди. Ўзбекистоннинг Кувайтдаги элчихонаси амалий кўмагида ташкил этилган ташрифда делегация аъзоларини Музей директори Зияд Ражаб кутиб олди. Кувайт давлати пойтахти ал-Кувайт шаҳрида жойлашган Ториқ Ражаб музейи 30 000 дан ортиқ қадимий ва замонавий буюмлардан иборат шахсий коллекцияни ўз ичига олади….. More
• Солиқ қўмитаси хорижий ўтказмаларни солиққа тортиш тартибини тушунтирди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Солиқ қўмитаси чет элдан келган пул ўтказмалари бўйича солиққа тортиш тартибини тушунтирди. Агар маблағлар бошқа жисмоний шахслар томонидан юборилган бўлса, улар солиққа тортилишдан озод қилинади ва жами йиллик даромад тўғрисида декларация топшириш талаб қилинмайди. Бироқ, хорижий компаниялар томонидан юборилган пул ўтказмалари солиққа тортилади. Бундай ҳолларда солиқ тўловчи декларацияни ҳар ойнинг 1-числосига…. More
• Сўм бироз пасайди, аммо бу вақтинча бўлиши мумкин
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбек сўми АҚШ долларига нисбатан бироз арзонлашди. 2025 йил 27 март ҳолатига кўра, 1 доллар 12 900 сўмга савдо қилинмоқда. Шу тариқа, ўтган ҳафта давомида сўм курси 0,11% га пасайди. Бу йил учун бундай ўзгаришлар сўм учун ўртача ҳисобланади, чунки ўтган ҳафтада курс худди шу миқдорда — 0,11% га ошган эди. Сўмнинг бу…. More
• Япония билан ҳамкорлик — Ўзбекистоннинг рақамли ривожига янги қадам
Тошкент, Ўзбекистон — Япония билан АКТ ва IТ таълим соҳаларидаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш мақсадида Токио шаҳрида Рақамли технологиялар вазири маслаҳатчиси А. Сакураи бошчилигидаги делегация қатор учрашув ва музокаралар ўтказди. Ташриф давомида икки томонлама лойиҳаларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.  Делегация қуйидаги ташкилот ва компаниялар билан музокаралар олиб борди: Япония Иқтисодиёт, савдо ва саноат вазирлиги (METI)…. More
• Малайзиянинг Canaan Communication компанияси Ўзбекистонда офис очишни режалаштирмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Бизнес-аутсорсинг (БПО) ва IТ-хизматлар соҳасидаги етакчи компаниялардан бири бўлган “Canaan Communication & Technologies” (Малайзия) делегацияси бошқа хорижий компанияларнинг инфратузилмаси, истеъдодлари ва муваффақиятли тажрибалари билан бевосита танишиш мақсадида Ўзбекистонга ташриф буюрди. Учрашувда бош директор Абдулаҳад Кучкаров бошчилигидаги IТ Park вакиллари иштирок этдилар. “Canaan Communication & Technologies” — бош қароргоҳи Куала-Лумпур шаҳрида (Малайзия) жойлашган халқаро компаниядир….. More
• ОАВ: «Галатасарой» Аббосбек Файзуллаевнинг трансферига қизиқиш билдирмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Истанбулнинг «Галатасарой» Москванинг ЦСКА клубида тўп сураётган ўзбек ярим ҳимоячиси Аббосбек Файзуллаевга қизиқиш билдирмоқда, деб хабар бермоқда Markaj News. Манбанинг маълумотига кўра, турк клуби 21 ёшли футболчини трансфер қилиш имкониятини жиддий кўриб чиқмоқда ва у атрофидаги вазиятни диққат билан кузатиб бормоқда. Жорий мавсумда Россия Премьер-лигасида Файзуллаев 19 та ўйин ўтказиб, 2 та гол…. More
• Умар Бозоров Тбилиси “Катта дубулға” турнири чемпиони!
Тошкент, Ўзбекистон — Грузиянинг Тбилиси шаҳрида дзюдо бўйича “Катта дубулға” турнири ўз якунига етди. Қувонарлиси, -90 кг вазн тоифасида кечган баҳсларда ҳамюртимиз Умар Бозоров олтин медални қўлга киритди. Олимпиада ва жаҳон чемпионати совриндорлари жам бўлган мазкур вазнда ёш умидли полвонларимиздан бири ўзининг ажойиб иштироки билан яққол ажралиб турди. Бозоров финалда франциялик Алексис Метюдан устун келди. Шу…. More
• Алкоголсиз ичимликлар ишлаб чиқарувчи корхоналарга витринали совутгичларни етказиб бериш муҳокама қилинди
Тошкент, Ўзбекистон — «Ўзелтехсаноат» уюшмасида кооперация алоқаларини янада кенгайтиришга бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда «Ўзелтехсаноат» уюшмаси масъуллари, Алкоголсиз ичимликлар ва шарбат ишлаб чиқарувчилар уюшмаси ва унга аъзо корхоналар вакиллари иштирок этдилар. Шу билан бирга, кўплаб турдаги совутгичлар ишлаб чиқарувчи «am-Ferre", "Premier", Texnopark", "Artel" вa "Devi Tashkent" каби маҳаллий электротехника саноати корхоналари мутахассислари ҳам ушбу учрашувда қатнашдилар….. More
• Скутер ва қуёш станциялари учун аккумуляторлар ишлаб чиқариш масаласи муҳокама қилинди
Тошкент, Ўзбекистон — «Ўзелтехсаноат» уюшмасига Хитойнинг "Shandong Qinlu Energy Technology" вa "Celco Innovation Energy Technology" компаниялари вакиллари ташриф буюрди. Ташриф доирасида уюшма раиси ўринбосари Жаҳонгир Жамалов "Shandong Qinlu Energy Technology" компанияси бош директори Жеймс Жи ва "Celco Innovation Energy Technology" компанияси сотув директори Дун Сзинли билан музокаралар олиб борди. Музокарада мазкур компаниялар билан ҳамкорликда юртимизда скутер…. More
• Туркиядан 2 ойда Ўзбекистонга 22,5 минг нафар турист келган
Тошкент, Ўзбекистон — Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилнинг январь-февраль ойларида жами 22,5 минг нафар Туркия фуқаролари туристик мақсадларда Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрган. Бу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даври билан солиштирилганда 8,3 минг нафарга ёки 57,8 % га ошган. Жорий йилнинг январь-февраль ойларида Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрган Туркия фуқаролари сафар мақсадлари бўйича қуйидагича: хизмат юзасидан…. More