Афғонистон ва Ўзбекистон ишбилармонлари Мозори-Шарифда ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилади
Шавкат Мирзиёев муқаддас Рамазон ойини муносиб ўтказиш чораларини тасдиқлади
Рамазон ойида эҳтиёжманд аҳолини давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлаш чоралари муҳокама қилинди
Тошкент, Ўзбекистон — Президент Шавкат Мирзиёев 16 февраль куни Рамазон ойида эҳтиёжманд аҳолининг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди. Мамлакатимизда сўнгги йилларда инсон қадрини улуғлаш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш ва адолатли жамият барпо этишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар изчил амалга оширилмоқда. Конституцияда мустаҳкамлаб қўйилганидек, Ўзбекистон ижтимоий давлат сифатида фуқаролар фаровонлигини таъминлаш, эҳтиёжманд қатламларни қўллаб-қувватлаш…. More
Рамазон ойида оммавий намозларда тартибни 20 мингга яқин ИИВ, Миллий гвардия ва ФВВ ходимлари таъминлайди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистонда муқаддас Рамазон ойи муносабати билан барча ҳудудларда масжидларда оммавий таровиҳ намозлари ўқилиши режалаштирилган. Бу йил намозларда нафақат мамлакат фуқаролари, балки республика меҳмонлари ҳам иштирок этиши кутилмоқда. Биринчи таровиҳ намози 18 февраль куни кечки 20:30 дан кейин ўқилиши режалаштирилган ва мамлакат бўйлаб икки мингдан ортиқ масжидларда ўтказилади. Ҳар куни намозларда тахминан бир миллион…. More
Ўзбекистон Президенти таълим ислоҳотлари масалалари бўйича Маъмуриятда кадрлар ўзгаришини амалга оширди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармонларига мувофиқ Президент Маъмуриятида кадр тайинловлари амалга оширилди. Ҳилола Умарова бошқа ишга ўтиши муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Маъмуриятида таълим ислоҳотлари масалалари бўйича раҳбар ўринбосари лавозимидан озод этилди. Ушбу лавозимга Илҳом Сираджеў тайинланди. More
Сенатда БМТ Аҳолишунослик жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Тошкент, Ўзбекистон — Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева БМТ Аҳолишунослик жамғармасининг (UNFPA) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Нигина Аббасзаде билан учрашди. Учрашув давомида UNFPAнинг демографик сиёсат, репродуктив саломатлик ва гендер тенглик соҳаларида олиб бораётган амалий кўмаги ҳамда БМТ тизимидаги ишончли ҳамкор сифатидаги аҳамияти таъкидланди. Мамлакатимизда илк бор ўтказилаётган аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш тадбирида Жамғарма томонидан…. More
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилда Ўзбекистонга турист сифатида келганлар орасида асосан эркаклар устунлик қилди. Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, мамлакатга туризм мақсадида 200 та давлатдан 11,7 миллион нафар хорижий фуқаро ташриф буюрган. Уларнинг 6,4 миллион нафарини эркаклар, 5,3 миллион нафарини эса аёллар ташкил этган. Сайёҳларнинг ёш тақсимоти шуни кўрсатадики, уларнинг асосий қисми меҳнатга лаёқатли фаол ёшда…. More
Нодирбек Абдусатторов Жаҳон шахмат чемпионатида Ўзбекистон учун бронза медалини қўлга киритди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбек гроссмейстери Нодирбек Абдусатторов шахмат бўйича жаҳон чемпионатида бронза медалини қўлга киритди. Учинчи ўрин учун баҳсда у немис шахматчиси Винсент Кеймерни 2,5:1,5 ҳисобида ишончли тарзда мағлуб этди ва 40 000 доллар миқдорида мукофот пулига сазовор бўлди. Ушбу ғалаба Абдусатторовга 2027 йилда ўтадиган Freestyle форматидаги шахмат бўйича жаҳон чемпионатида иштирок этиш ҳуқуқини ҳам кафолатлади. More
Президент Ўзбекистонда ижодий иқтисодиёт ва маданият муассасалари инфратузилмасини ривожлантириш режаларини кўриб чиқди
Тошкент, Ўзбекистон — Президент Шавкат Мирзиёев креатив иқтисодиётни ривожлантириш, маданият муассасалари инфратузилмасини яхшилаш ҳамда янги креатив майдонларни ташкил этиш юзасидан тақдимот билан танишди. Бугунги кунда креатив иқтисодиёт кўплаб давлатларда иқтисодий ўсишнинг асосий драйверларидан бирига айланмоқда. Жаҳон ялпи ички маҳсулотининг 3-7 фоизи ушбу соҳа ҳиссасига тўғри келади. Мамлакатимизда 2024 йилда креатив иқтисодиётнинг ЯИМдаги улуши 3,7 фоизни ёки…. More
Гаяне Умерова Art Basel Qatarрнинг янги маданий платформалар ҳақидаги муҳокамасида нутқ сўзлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаяне Умерова илк “Art Basel Qatar” анжумани доирасидаги “Art Basel Conversations” муҳокамалар дастурида иштирок этиб, биеннале ва маданий платформаларнинг янги шаклларига бағишланган “Рубоий, Бухоро ва Жау: янги платформалар, янги имкониятлар” мавзусидаги шўба муҳокамасида сўзга чиқди. Муҳокамада “Rubaiya Qatar” жамғармаси директори шайх Алануд Ол Соний, “Jaou Tunis”…. More
Халқаро таълим дастурлари жорий қилинган техникум ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш тартиби белгиланди
Тошкент, Ўзбекистон — Ҳукумат қарори билан “Халқаро таълим дастурлари жорий қилинган техникумлар ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди. Ушбу Низом халқаро таълим дастурлари жорий қилинган техникумларда (техникум) халқаро таълим дастурларини ўқитишга жалб этилган қуйидаги ходимлар учун меҳнатига ҳақ тўлаш, устама белгилаш ва уларни рағбатлантириш тартибини белгилайди: ўқитувчилар, ишлаб чиқариш таълими усталари, техникум директори, бош…. More
Ўзбекистон Солиқ қўмитаси хорижий интернет-хизматларидан маълумот сўраш бўйича изоҳ берди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Солиқ қўмитаси ижтимоий тармоқларда тарқалган хорижий интернет-компаниялардан мамлакат ҳудудидан амалга оширилган тўловлар ҳақида маълумот сўралгани тўғрисидаги хабарларга изоҳ берди. Аввалроқ бир қатор Telegram-каналларда йирик солиқ тўловчилар билан ишлаш бўйича минтақалараро солиқ инспекциясининг банкларга йўлланган хатлари эълон қилинган эди. Уларда идора сўнгги уч йил давомида 83 та хорижий интернет-сервис фойдасига амалга оширилган тўловлар…. More
Ўзбекистон Рақамли ривожланиш вазирлиги Европа Иттифоқи элчиси билан Марказий Осиё учун минтақавий алоқа дастурини ишлаб чиқишни муҳокама қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Тойва Клаар билан учрашув ўтказди. Учрашув давомида томонлар “Марказий Осиё учун Европа Иттифоқи алоқадорлиги” минтақавий дастури доирасидаги инфратузилмавий йўналишдаги кун тартиби ва унинг истиқболларини муҳокама қилдилар. Мулоқот чоғида дастур доирасида Марказий Осиё давлатларида алоқадорликни ривожлантиришга қаратилган устувор вазифалар ҳамда ҳамкорлик йўналишлари юзасидан фикр алмашилди….. More
Халқаро қўмита аъзолари Ўзбекистоннинг 2026 йилги IOI га тайёргарлигини баҳоладилар
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йил 9–16 август кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган 38-Халқаро информатика олимпиадаси доирасида Халқаро қўмита аъзолари Ўзбекистоннинг тайёргарлик жараёнларини баҳолаш мақсадида Тошкент шаҳрида бўлиб турибди. Бугун қўмита аъзолари мусобақа ўтказиладиган Сентрал Ациан Эхпо Узбекистан халқаро кўргазма маркази, олимпиада иштирокчилари жойлаштириладиган Янги Ўзбекистон ҳудудидаги 12 та меҳмонхона ва Конгресс-ҳоллдан иборат объектларни кўздан кечириб, техник…. More
Медет Назаров Милан–Кортина 2026 Олимпиадасида гигант слаломни 50-ўринда якунлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон терма жамоасининг тоғ чанғиси спорти бўйича вакили Медет Назаров Милан–Кортина 2026 қишки Олимпия ўйинларида юртимиз спортчиларининг чиқишларини бошлаб берди. Гигант слалом бўйича биринчи уринишда Назаров 1 дақиқа 25,75 сония натижа қайд этди. Иккинчи уринишда эса у ўз натижасини яхшилаб, 1 дақиқа 21,14 сонияни кўрсатди. Икки уриниш якунларига кўра, Медет Назаров 2 дақиқа…. More
Ўзбекистон Дубайда бўлиб ўтган Пара-атлетика Гран-присида 12 та медални қўлга киритди
Тошкент, Ўзбекистон — Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида пара енгил атлетика бўйича Гран-при туркумидаги халқаро мусобақа ўз ниҳоясига етди. Дунёнинг 46 та мамлакатидан 400 нафарга яқин спортчи иштирок этган нуфузли мусобақада Ўзбекистон терам жамоаси аъзолари ҳам баҳс олиб борди. Якунда вакилларимиз томонидан 2 та олтин, 6 та кумуш ҳамда 4 та бронза медаллари қўлга киритилди. Маҳлиё…. More
Тошкент, Ўзбекистон — Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилда Ўзбекистонда ичимликлар ишлаб чиқариш ҳажми 29,3 трлн сўмга етди, бу 2024 йилга нисбатан 9,9 фоизга кўп. Ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича етакчи ҳудуд сифатида Тошкент шаҳри қолмоқда — 18 трлн сўм. Вилоятлар орасида эса энг катта ҳиссани Тошкент вилояти — 4,9 трлн сўм, Хоразм вилояти — 2,4…. More
Тошкент, Ўзбекистон — Жорий йилнинг 16–18 февраль кунлари Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раҳбарлигидаги ишбилармонлар делегацияси амалий ташриф билан Афғонистон Ислом Амирлигига бўлиб туришибди. Ташриф дастурига мувофиқ, Афғонистоннинг Мозори-Шариф шаҳрида икки давлат хусусий сектор вакиллари иштирокида бизнес-форум ва B2B учрашувлар ташкил этилади. Тадбир иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, янги қўшма лойиҳаларни йўлга қўйиш ҳамда савдо алоқаларини кенгайтиришга қаратилган. Форум доирасида…. More
Тошкентда VII Hotel Business Forum 2026 бўлиб ўтмоқда: сунъий интеллект меҳмондўстлик индустриясини трансформация қилишда драйвер сифатида
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йил 13-14 февраль кунлари Hilton Tashkent City меҳмонхонасида VII Hotel Business Forum 2026 – меҳмонхона саноати ва HoReCa учун йиллик профессионал тадбир бўлиб ўтади. Бу йилги форум "Сунъий интеллект: туризм ва меҳмондўстликнинг янги йўналиши" мавзусига бағишланади. Тадбир Ўзбекистон Меҳмонхоналар уюшмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитасининг расмий кўмагида ташкил этилмоқда. Hotel Business Forum…. More