• Медет Назаров Милан–Кортина 2026 Олимпиадасида гигант слаломни 50-ўринда якунлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон терма жамоасининг тоғ чанғиси спорти бўйича вакили Медет Назаров Милан–Кортина 2026 қишки Олимпия ўйинларида юртимиз спортчиларининг чиқишларини бошлаб берди. Гигант слалом бўйича биринчи уринишда Назаров 1 дақиқа 25,75 сония натижа қайд этди. Иккинчи уринишда эса у ўз натижасини яхшилаб, 1 дақиқа 21,14 сонияни кўрсатди. Икки уриниш якунларига кўра, Медет Назаров 2 дақиқа…. More
• Вазир Лазиз Қудратов JICA билан Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Л. Кудратов JICA'нинг Афғонистон бўйича офиси раҳбари Сота Тосака билан учрашув ўтказди. Музокаралар давомида Ўзбекистон-Япония ҳамкорлигини янада ривожлантириш ҳамда минтақавий форматдаги ўзаро ҳамкорликнинг ташкилий жиҳатлари муҳокама қилинди. Самарали мувофиқлаштиришни таъминлаш, ваколатхона фаолияти учун зарур шарт-шароитларни яратиш ва институционал шерикликни мустаҳкамлаш бўйича амалий қадамлар кўриб чиқилди. Ўзбекистон…. More
• Олий Мажлис Сенатида “Гендер тенглик бўйича кумуш нишони” миллий танлови ғолиблари тақдирланди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Божхона қўмитаси вакилларига БМТ Тараққиёт дастурининг нуфузли мукофоти – “Гендер тенглик бўйича кумуш нишони” (Gender Equality Seal) тантанали равишда топширилди. Эътиборлиси, мазкур натижага Ўзбекистон МДҲ ва Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб эришди. Ушбу ютуқ халқаро экспертлар томонидан юқори баҳоланмоқда ҳамда мамлакатимизда гендер тенгликни таъминлаш борасида амалга оширилаётган тизимли ислоҳотларнинг амалий самараси…. More
• Бахтиёр Саидов 62-Мюнхен хавфсизлик конференциясида иштирок этди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов 62 марта ўтказилган ва турли минтақалардан вакилларни глобал ва минтақавий хавфсизликнинг асосий масалаларини муҳокама қилиш учун бирлаштирган Мюнхен хавфсизлик конференциясида иштирок этди. Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Марказий Осиё бугунги кунда ягона минтақадаги мамлакатларнинг умуминсоний фаровонлик йўлида пайдо бўлаётган муаммоларни тинч йўл билан ҳал қилиш, бирликни мустаҳкамлаш ва…. More
• Тошкентда 288 миллион долларлик инвестицияга эга DP World мультимодал логистика терминали очилди
Тошкент, Ўзбекистон — DP World Tashkent томонидан “Янги авлод” махсус саноат зонаси (ЯСИЗ) ҳудудида барпо этилиши режалаштирилаётган DP World Tashkent Freight Terminal​​​​​​​ юк терминали лойиҳасига бағишланган тақдимот тадбири ташкил этилди. Унда “Янги авлод” МСЗ резидентлари, лойиҳа ташаббускорлари ва ҳамкор ташкилотлар иштирок этди. Тақдимотда лойиҳа концепцияси, яратилаётган инфратузилма ва хизматлар ҳақида батафсил маълумот берилди. Юк терминалининг асосий…. More
• Марказий Осиё мамлакатлари энергетика ва сув хўжалиги вазирлари тармоқларни мувофиқлаштиришни муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон — 13 февраль куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон ва Тожикистон Республикалари Энергетика ҳамда сув хўжалиги вазирларининг навбатдаги ишчи учрашуви бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Ж. Мирзамаҳмудов, Сув хўжалиги вазири Ш. Хамраев, Қирғиз Республикаси Энергетика вазири Т. Ибраев, Қозоғистон Республикаси Энергетика вазири Й. Аккенженов ҳамда Тожикистон Республикаси Энергетика ва сув ресурслари вазири…. More
• Халқаро таълим дастурлари жорий қилинган техникум ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш тартиби белгиланди
Тошкент, Ўзбекистон — Ҳукумат қарори билан “Халқаро таълим дастурлари жорий қилинган техникумлар ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди. Ушбу Низом халқаро таълим дастурлари жорий қилинган техникумларда (техникум) халқаро таълим дастурларини ўқитишга жалб этилган қуйидаги ходимлар учун меҳнатига ҳақ тўлаш, устама белгилаш ва уларни рағбатлантириш тартибини белгилайди: ўқитувчилар, ишлаб чиқариш таълими усталари, техникум директори, бош…. More
• Ўзбекистон Солиқ қўмитаси хорижий интернет-хизматларидан маълумот сўраш бўйича изоҳ берди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Солиқ қўмитаси ижтимоий тармоқларда тарқалган хорижий интернет-компаниялардан мамлакат ҳудудидан амалга оширилган тўловлар ҳақида маълумот сўралгани тўғрисидаги хабарларга изоҳ берди. Аввалроқ бир қатор Telegram-каналларда йирик солиқ тўловчилар билан ишлаш бўйича минтақалараро солиқ инспекциясининг банкларга йўлланган хатлари эълон қилинган эди. Уларда идора сўнгги уч йил давомида 83 та хорижий интернет-сервис фойдасига амалга оширилган тўловлар…. More
• Халқаро қўмита аъзолари Ўзбекистоннинг 2026 йилги IOI га тайёргарлигини баҳоладилар
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йил 9–16 август кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган 38-Халқаро информатика олимпиадаси доирасида Халқаро қўмита аъзолари Ўзбекистоннинг тайёргарлик жараёнларини баҳолаш мақсадида Тошкент шаҳрида бўлиб турибди. Бугун қўмита аъзолари мусобақа ўтказиладиган Сентрал Ациан Эхпо Узбекистан халқаро кўргазма маркази, олимпиада иштирокчилари жойлаштириладиган Янги Ўзбекистон ҳудудидаги 12 та меҳмонхона ва Конгресс-ҳоллдан иборат объектларни кўздан кечириб, техник…. More
• Ўзбекистон ва e& телекоммуникация инфратузилмаси ва рақамли хизматларни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон — 5 февраль куни Рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов Бирлашган Араб Амирлигининг 189 миллион абонентга эга ва дунёнинг 38 та давлатида хизмат кўрсатаётган e& (Etisalat And) (Emirates Telecommunications Group Company PJSC) делегацияси билан учрашув ўтказди. Учрашув давомида Марказий Осиё ва Яқин Шарқ минтақаларида телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш ҳамда технологик ва инфратузилмавий интеграция имкониятлари муҳокама қилинди. Томонлар Ўзбекистоннинг минтақавий ҳамкорлик…. More
• Сергеев Эрон чемпионатининг 21-турида «Персеполис» сафида супергол урди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон миллий терма жамоаси ҳужумчиси Игорь Сергеев Эрон чемпионатининг 21-турида чиройли гол муаллифи бўлди. Ушбу тур доирасида «Гол Гохар» ҳамда «Персеполис» жамоалари ўртасида ўйин бўлиб ўтди. Учрашув меҳмон жамоанинг 1:3 ҳисобидаги мағлубияти билан якунланди. «Персеполис»нинг ягона голини эса Игорь Сергеев ажойиб зарба орқали киритди. More
• Тошкент вилояти делегацияси Башқирдистоннинг саноат салоҳиятини ўрганмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Тошкент вилояти делегацияси ҳоким Зоир Мирзаев бошчилигида Башқирдистон Республикасида хизмат сафари билан бўлиб турибди, у ерда танишиб чиқди. Ҳоким бошчилигида делегация Бошқирдистоннинг етакчи иқтисодий ва саноат марказларидан бири бўлган Стерлитамак шаҳрига ташриф буюрди. Айниқса, Толпар технопаркига эътибор қаратилди, у ерда делегатларга замонавий саноат корхоналари фаолияти ҳақида батафсил маълумот берилди. Шаҳар маъмурияти раҳбари Эмил…. More
• Тошкентда VII Hotel Business Forum 2026 бўлиб ўтмоқда: сунъий интеллект меҳмондўстлик индустриясини трансформация қилишда драйвер сифатида
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йил 13-14 февраль кунлари Hilton Tashkent City меҳмонхонасида VII Hotel Business Forum 2026 – меҳмонхона саноати ва HoReCa учун йиллик профессионал тадбир бўлиб ўтади. Бу йилги форум "Сунъий интеллект: туризм ва меҳмондўстликнинг янги йўналиши" мавзусига бағишланади. Тадбир Ўзбекистон Меҳмонхоналар уюшмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитасининг расмий кўмагида ташкил этилмоқда. Hotel Business Forum…. More
• Ўзбекистон миллий стенди OTM Mumbai кўргазмасида нуфузли мукофотга сазовор бўлди
Тошкент, Ўзбекистон — Ҳиндистоннинг Мумбай шаҳрида ўтказилган Осиёнинг энг йирик сайёҳлик кўргазмаларидан бири бўлган OTM Mumbai доирасида, Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси томонидан ташкил этилган миллий стенд юксак мукофотга сазовор бўлди. Fairfest Media Ltd халқаро компанияси томонидан ўтказилган кўргазма натижаларига кўра, Ўзбекистон “Энг истиқболли янги сайёҳлик йўналиши” (Most Promising New Destination) номинациясида ғолибликни қўлга киритди ва кўргазма…. More