• Тошкентда болани балкон панжарасига ўтиргизиб видео олган аёл юзасидан текширув бошланди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон пойтахтида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар кўп қаватли турар жой биноларидан бирининг еттинчи қаватида аёл киши вояга етмаган болани балкон панжарасига ўтиргизиб, содир бўлаётган ҳолатни видеоёзувга олган ҳодиса юзасидан текширув олиб бормоқда. Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси маълум қилишича, мазкур видео аввал ижтимоий тармоқларда тарқалган. Кадрларда аёл киши балкон панжараси устида баландликда…. More
• Ўзбекистон Президенти Рамазон ойида муҳтожларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш чораларини тасдиқлади
Тошкент, Ўзбекистон — “Муборак Рамазон ойида эҳтиёжманд аҳолини давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлаш чоралари тўғрисида”ги Преидент қарори қабул қилинди. Қарорга кўра, қуйидаги тоифадаги шахсларга 1 млн сўмдан 1 марталик моддий ёрдам кўрсатилади: Ижтимоий реестрнинг “давлат таъминотидаги оила” тоифасидаги оилаларга; ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг реестридаги фуқароларга; етим ва ота-она…. More
• Ўзбекистон мусулмонлари диний бошқармаси 2026 йил Рамазон ойининг бошланишига изоҳ берди
Тошкент, Ўзбекистон — Дунё мамлакатларида муқаддас Рамазон ойининг бошланиши ҳар доим ҳам бир вақтга тўғри келавермайди ва турли саналарга тўғри келиши мумкин, дея хабар қилади Ўзбекистон мусулмонлари диний бошқармаси. Ўзбекистонда ҳижрий 1447 йил Рамазон ойининг биринчи куни Ўзбекистон мусулмонлари диний бошқармаси ҳузуридаги Фатво ҳайъати уламолар кенгаши қарорига мувофиқ 2026 йил 19 февралга тўғри келади. Мазкур қарор…. More
• Ўзбекистонлик 65 мингдан зиёд фуқаро Мисрга саёҳат қилган
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилда Мисрга 65 426 нафар Ўзбекистон фуқароси борган, деб хабар беради Миллий статистика қўмитаси. Бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 18 000 нафарга кўп бўлиб, 38,1 фоизга ўсишни ташкил этади. Саёҳатчиларнинг кўпчилиги — 59 374 нафар — туристик мақсадларда саёҳат қилган. Шунингдек, 5 826 нафар фуқаро оила аъзоларини зиёрат қилиш учун, 175 нафар даволаниш мақсадида, 21 нафар…. More
• Ўзбекистонда жиноят ишларини ҳайъат аъзолари иштирокида кўриб чиқиш тизими жорий қилинади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистонда жиноят ишларини ҳайъат аъзолари – халқ сессиялари иштирокида кўриб чиқиш амалиётини жорий қилиш режалаштирилмоқда. Биринчи босқичда янги амалиёт фақат Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида оғир турдаги жиноятларни кўриб чиқишда қўлланилади, инсоният тинчлиги ва хавфсизлигига қарши жиноятлар бундан истисно. Президент фармонига мувофиқ, ҳайъат институтини жорий қилиш жараёнида суд томонидан процессуал мажбуриятларни қўллашда назорат…. More
• Ўзбекистонга бир ой ичида қарийб 1 миллион сайёҳ ташриф буюрди
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йил январь ойида Ўзбекистонга қарийб бир миллион нафар хорижий сайёҳ келди, деб хабар бермоқда Миллий статистика қўмитаси. Бир ой давомида мамлакатга туристик мақсадларда 950 278 киши ташриф буюрган бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 271 600 нафарга ёки 40 фоизга кўпдир. Келган сайёҳлар сони бўйича қўшни давлатлар етакчилик қилди: Қирғизистондан —…. More
• Ўзбекистон Солиқ қўмитаси ҚҚС автоматлаштирилган қайтариш тизимини йўлга қўйади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Солиқ қўмитаси қўшимча қиймат солиғини (ҚҚС) автоматлаштирилган тарзда қайтаришни режалаштирмоқда. Бу ҳақда 17 февраль куни солиқ форумида қўмита раиси ўринбосари Жаҳонгир Абдиев маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, ҚҚСни қайтариш масаласи солиқ тўловчилар учун ҳали ҳам «энг долзарб масалалардан бири» бўлиб қолмоқда, айниқса контрагентлар бўйича ҳисоб-китобларда. Масалани ҳал қилиш мақсадида қўмита электрон ҳисоб-фактуралар…. More
• Ўзбекистонда Солиқ қўмитаси ҚҚС ва фойда солиғи ставкаларини пасайтириш имкониятини кўриб чиқмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Солиқ қўмитаси узоқ муддатли истиқболда қўшимча қиймат солиғи (ҚҚС) ва фойда солиғи ставкаларини камайтириш имкониятини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда 17 февраль куни солиқ форумида қўмита раиси ўринбосари Жаҳонгир Абдиев маълум қилди. «Қисқа муддатли режаларимизда — 2028 йилга қадар — ҚҚС ва фойда солиғи ставкаларини ўзгартириш назарда тутилмаган. Солиқ қўмитаси сифатида биз уларнинг…. More
• Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон Хитой билан синов юк ташиш йўлагини ишга туширдилар
Тошкент, Ўзбекистон — “UTK International Logistics Co. Ltd.” Ўзбекистон-Хитой компанияси Хитойдан Тожикистонга биринчи блок поездини йўлга қўйди, деб хабар беради «UTK International Logistics Co. Ltd.» матбуот хизмати. Мазкур поезд таркиби халқ истеъмоли маҳсулотлари ҳамда қурилиш техникаси юкланган 8 та 40 футлик контейнердан иборат бўлиб, у Ланчжоу станциясидан жўнаб, "Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Тожикистон" мультимодал…. More
• Ўзбекистонда мева ва резаворлар ишлаб чиқариш ҳажми 3,4 миллион тоннадан ошди
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилда Ўзбекистонда 3,48 миллион тонна мева ва резаворлар ишлаб чиқарилди. Бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 6,4 фоизга юқори экани Миллий статистика қўмитасининг дастлабки маълумотларида қайд этилган. Ҳудудлар кесимида республика бўйича ҳосил ҳажмлари қуйидагича бўлди: Қорақалпоғистон Республикаси — 79,975 минг тонна, Андижон вилояти — 751,887 минг тонна, Бухоро вилояти — 312,996 минг тонна,…. More
• Индонезияда Ўзбекистонга сайёҳлик йўналишлари ва "Umra Plus" дастури тарғиб қилинмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Индонезиянинг Жанубий Калимантан провинцияси маркази Банжармасин шаҳрида Ўзбекистон туризм соҳаси тарғиботига бағишланган тақдимот бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири. Тадбирдан кўзланган асосий мақсад – Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини Жанубий Калимантанда кенг тарғиб қилиш, маҳаллий туроператорлар билан тўғридан-тўғри алоқаларни йўлга қўйиш, “Umrah Plus Uzbekistan” дастури доирасида қўшма турпакетлар ишлаб чиқиш ва авиақатновлар масаласини…. More
• 2025 йилда Ўзбекистонга аёлларга нисбатан эркаклар кўпроқ ташриф буюрган
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилда Ўзбекистонга турист сифатида келганлар орасида асосан эркаклар устунлик қилди. Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, мамлакатга туризм мақсадида 200 та давлатдан 11,7 миллион нафар хорижий фуқаро ташриф буюрган. Уларнинг 6,4 миллион нафарини эркаклар, 5,3 миллион нафарини эса аёллар ташкил этган. Сайёҳларнинг ёш тақсимоти шуни кўрсатадики, уларнинг асосий қисми меҳнатга лаёқатли фаол ёшда…. More