• Игорь Сергеев Эрон чемпионатида «Персеполис» сафида иккинчи голини урди, бироқ жамоа «Хейбар»га мағлуб бўлди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон миллий терма жамоаси ҳужумчиси Игорь Сергеев Эрон чемпионатининг 22-тури доирасида Персеполис жамоаси сафида ўзининг иккинчи голини киритди. Хейбарга қарши учрашув Сергеев жамоасининг 1:2 ҳисобидаги мағлубияти билан якунланди. Учрашувнинг 11-дақиқасида Эҳсон Ҳоссейний меҳмонларни олдинга олиб чиқди, кейинчалик Эсмоили Бабоий «Хейбар»нинг устунлигини икки бараварга оширди. Фақат 89-дақиқада Игорь Сергеев бош билан гол уриб, ҳисобдаги…. More
• Ўзбекистон аёллар терма жамоаси Ермахан Ибраимов хотирасига бағишланган халқаро турнирда муваффақиятли иштирок этди
Тошкент, Ўзбекистон — 15-20 феврал кунлари Қозоғистоннинг Олма-ота шаҳри Сидней Олимпиадаси чемпиони Ермахан Ибраимов совринига бағишланган қизлар (2008-2009) ва ўсмир қизлар (2010-2011) тоифасидаги қизлар ўртасида анъанавий халқаро турнирга мезбонлик қилди. Мазкур турнирда Тимур Ахбаев мураббийлиги остидаги Ўзбекистон терма жамоаси ҳам иштирок этиб, 8 та олтин, 5 кумуш ва 10 та бронза медалини қўлга киритди. Ғолиб ва…. More
• Ўзбекистон Марказий банки: 2025 йилда P2P-пул ўтказмаларининг аксарияти 10 млн сўмгача бўлган суммаларга тўғри келди
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилда Ўзбекистонда P2P-пул ўтказмалари (картадан картага) тузилмаси кундалик ҳисоб-китоблар ва ўзаро тўловлар учун қўлланиладиган кичик ҳажмдаги транзакциялар устунлигини намоён этмоқда. Бу ҳақда Ўзбекистон Марказий банки маълум қилди. Регулятор таҳлилларига кўра, барча операцияларнинг 71,5 фоизи 10 млн сўмгача бўлган пул ўтказмаларидан иборат. Шундан қарийб ярми, яъни 46,1 фоизи 1 млн сўмгача бўлган суммаларга…. More
• Ўзбекистонда 2025 йилда онлайн-савдо ҳажми 22,7 трлн сўмга етди
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йил давомида Ўзбекистонда электрон савдо платформалари сони 36 тадан 115 тагача ошди, бу 2024 йил кўрсаткичига нисбатан 3,2 баробарга кўп, деб хабар берди Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги. Шу билан бирга, электрон тижорат орқали товарлар сотуви ҳажми 1,5 баробарга ўсиб, 22,7 трлн сўмни ташкил этди. Электрон савдонинг умумий чакана савдодаги улуши эса 4,6…. More
• Ўзбекистон ва Қозоғистон тоғ-кон саноати соҳасидаги ҳамкорликни муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон — Жорий йилнинг 20 февраль куни Тоғ-кон саноати ва геология вазирлигида вазир B.Islamov Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Б. Атамкулов билан учрашув ўтказди. Учрашувда икки мамлакат ўртасидаги тоғ-кон ва геология соҳасидаги ҳамкорликнинг жорий ҳолати ҳамда 2026 йилга мўлжалланган режалар муҳокама қилинди. Томонлар геология қидирув ишлари, ер қаъридан фойдаланиш, кадрлар тайёрлаш ва қўшма…. More
• Сербия делегацияси Ўзбекистон технопаркига ташриф буюрди
Тошкент, Ўзбекистон — TEXNOPARK'га Сербия Бош вазирининг ўринбосари – Иқтисодиёт вазири Адриана Месарович бошчилигидаги ҳукумат делегацияси ташриф буюрди. Ташриф доирасида меҳмонларга ишлаб чиқариш жараёнлари, замонавий технологик линиялар, маҳсулот сифатини назорат қилиш тизими, шунингдек, ишлаб чиқариш корхоналарининг экспорт салоҳияти тақдим этилди. Кенг турдаги саноат электротехника маҳсулотлари, маиший техника ва қурилиш материаллари, уларнинг ички ва ташқи бозордаги ўрни…. More
• Ўзбекистон 2026 йилда давлат банкларини хусусийлаштиришни режалаштирмаяпти
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йилда Ўзбекистонда давлат банкларини хусусийлаштириш амалга оширилмайди. Бу ҳақда 16 февраль куни мамлакат президенти томонидан тасдиқланган янгиланган «Ўзбекистон–2030» стратегиясида қайд этилган. Ҳозирги кунда давлат тўққизта банкка эгалик қилади: Ўзбекистон Миллий банки, «Агробанк», «Ўзпромстройбанк», «Асакабанк», «Халқ банки», «Бизнесни ривожлантириш банки», «Микрокредитбанк», «Алоқабанк» ва «Туронбанк». Янгиланган стратегияга мувофиқ, 2026 йилда давлат банклари сони ўтган…. More
• Нодирбек Абдусатторов Жаҳон шахмат чемпионатида Ўзбекистон учун бронза медалини қўлга киритди
Тошкент, Ўзбекистон —  Ўзбек гроссмейстери Нодирбек Абдусатторов шахмат бўйича жаҳон чемпионатида бронза медалини қўлга киритди. Учинчи ўрин учун баҳсда у немис шахматчиси Винсент Кеймерни 2,5:1,5 ҳисобида ишончли тарзда мағлуб этди ва 40 000 доллар миқдорида мукофот пулига сазовор бўлди. Ушбу ғалаба Абдусатторовга 2027 йилда ўтадиган Freestyle форматидаги шахмат бўйича жаҳон чемпионатида иштирок этиш ҳуқуқини ҳам кафолатлади. More
• Ўзбекистонда 2025 йилда 204,6 минг тонна ўсимлик ёғи ишлаб чиқарилди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилда Ўзбекистонда йирик корхоналар томонидан жами 204,6 минг тонна рафинадланган ўсимлик ёғи ишлаб чиқарилган. 2024 йил билан таққослаганда ишлаб чиқариш ҳажми 27,7 фоизга ошган. More
• Тошкентда саккизта янги туман солиқ инспекциялари раҳбарлари тайинланди
Тошкент, Ўзбекистон — Тошкент шаҳридаги 8 та туман солиқ инспекциясида янги бошлиқлар иш бошлади. Бу ҳақда Солиқ қўмитаси матбуот хизмати хабар қилди. Солиқ қўмитаси раиси Фарруҳ Пўлатовнинг тегишли буйруқлари билан қуйидагилар туман солиқ инспекциялари бошлиқлари вазифасини бажарувчи этиб тайинланди: Учтепа туманига — Маликов Абдумухтор Абдугафурович, Янгиҳаёт туманига — Махмудов Мирқосим Азиз ўғли, Бектемир туманига — Бурхонов Жамшид…. More
• Қашқадарё вилоятида туризм соҳасини жадал ривожлантиришга қаратилган янги ташаббуслар ишлаб чиқилмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг топшириғига мувофиқ ҳудудларда туризм соҳаси вакиллари билан бевосита мулоқот ўрнатиш, истиқболли лойиҳаларни аниқлаш ва улар асосида ҳудудий амалий дастурларни тайёрлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси раиси A.Aqqulov раҳбарлигидаги Республика ишчи гуруҳи Қашқадарё вилоятида хизмат сафарида бўлди. Сафар доирасида вилоят ҳокимлиги, мутасадди вазирлик ва идоралар вакиллари, шунингдек, 50 нафардан…. More
• Республика меҳмонхоналари Рамазон ойида саҳарлик ўтказиш учун шароит яратди
Тошкент, Ўзбекистон — Муқаддас Рамазон ойи муносабати билан жорий йилнинг 19 февралдан 20 мартга қадар республика бўйлаб 551 та меҳмонхонада меҳмонлар учун саҳарлик ўтказиш ташкил этилди. Ушбу ташаббус Рамазон даврида қулай маънавий муҳит яратишга, шунингдек меҳмондўстлик соҳасида хизмат кўрсатиш даражаси ва сифатини оширишга қаратилган. Рўза тутаётган меҳмонлар учун яшаш давомида қулай ва муносиб шароитларни таъминлашга алоҳида…. More