Ўзбекистон Президенти АҚШ молия институтлари билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини қайд этди
Ўзбекистон Президенти АҚШ билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон – АҚШ ҳамкорлигининг устувор йўналишлари бўйича икки томонлама битимлар тўплами имзоланди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Вашингтон шаҳрига ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида икки томонлама ҳужжатларни имзолашга бағишланган маросим ва қўшма лойиҳалар тақдимотида иштирок этди. Тадбирда АҚШ ҳукумати ва молия институтлари вакиллари – савдо вакили Жеймисон Грир, Президентнинг махсус вакили Паоло Замполли, Эксимбанк президенти ва раиси Жон Йованович, АҚШ – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин…. More
Солиқ хизмати ходимлар учун даромад ва харажатлар декларациясини жорий этмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Бугун Солиқ қўмитаси раиси Фаррух Пулатов ҳамда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурханов ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандумни имзолади. Меморандум коррупциянинг олдини олиш бўйича тизимли ишларни мустаҳкамлаш, солиқ органлари фаолиятининг шаффофлигини ошириш ҳамда замонавий ички назорат механизмларини жорий этишга қаратилган. Ҳужжат солиқ органлари тизимида ҳуқуқбузарликларнинг оқибатларини бартараф этиш билан чекланиб қолмай, энг аввало…. More
БМТТД ва ИЛМА табиий офатлардан суғурта қилиш бўйича суғурта соҳаси мутахассислари учун тренинг ўтказдилар
Тошкент, Ўзбекистон — Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури (БМТТД) Ўзбекистон Республикасининг Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги билан ҳамкорликда "Табиий офатлардан суғурталашни ривожлантириш" мавзусида тренинг ўтказди. Тренингнинг асосий мақсади Ўзбекистон суғурта соҳаси иштирокчилари – давлат идоралари, суғурта компаниялари даражасида табиий ва техноген офатлардан суғурта қилиш соҳасидаги кўникмаларини ошириш бўлди. Тренинг мавзусининг аҳамиятини, табиий ва техноген офатлардан келиб чиқадиган…. More
Ўзбекистонда суғурта компаниялари шикоятлардан сўнг истеъмолчиларга 2,8 млрд сўм тўлаб берди
Тошкент, Ўзбекистон — Рақобат қўмитаси суғурта хизматларига оид қарийб 1 000 та мурожаат қабул қилинганини маълум қилди, дея хабар беради идора матбуот хизмати. Шикоятларнинг ярмидан кўпи автотранспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурталаш билан боғлиқ. Йўл-транспорт ҳодисаларидан сўнг айбдор томоннинг суғурта полисини расмийлаштирган суғурта компаниялари турли сабабларга кўра компенсация тўлашдан бош тортаётгани ёки зарарни қоплаш жараёнини…. More
Yandex Uzbekistan такси соҳасидаги тадбиркорлар учун қўллаб-қувватлаш дастурини янгилади
Тошкент, Ўзбекистон — Yandex Uzbekistan такси бизнесини ривожлантиришга қизиққан тадбиркорлар учун қўллаб-қувватлаш дастурини янгилади. Дастур янги ҳамкорларни қўллаб-қувватлашга, шунингдек, амалдаги ҳамкорларнинг автопаркини кенгайтириш ва янгилашга қаратилган. Yandex Taxi хизматига уланган ҳар бир шахсий автомобиль учун ҳамкорлар компаниядан йилига ҚҚС билан бирга 35 млн сўмгача бонус олишлари мумкин. Дастур доирасида 10 тадан 100 тагача транспорт воситасини харид…. More
Ўзбекистонда Солиқ қўмитаси ҚҚС ва фойда солиғи ставкаларини пасайтириш имкониятини кўриб чиқмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Солиқ қўмитаси узоқ муддатли истиқболда қўшимча қиймат солиғи (ҚҚС) ва фойда солиғи ставкаларини камайтириш имкониятини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда 17 февраль куни солиқ форумида қўмита раиси ўринбосари Жаҳонгир Абдиев маълум қилди. «Қисқа муддатли режаларимизда — 2028 йилга қадар — ҚҚС ва фойда солиғи ставкаларини ўзгартириш назарда тутилмаган. Солиқ қўмитаси сифатида биз уларнинг…. More
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Вашингтонга амалий ташрифи доирасидаги ишбилармонлик учрашувларининг навбатдагиси АҚШ савдо вакили Жеймисон Грир билан бўлди. Қўшма лойиҳалар доирасида икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросимининг амалий натижалари муҳокама қилинди. Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклик муносабатлари, энг аввало, савдо-иқтисодиёт ва инвестиция соҳаларида барқарор суръатда ривожланиб бораётгани таъкидланди. Ўзаро савдони кўпайтириш бўйича чора-тадбирларни…. More
Тошкент, Ўзбекистон — Вашингтон шаҳрига ташрифнинг ишбилармонлик тадбирлари давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШ Экспорт-импорт банки президенти ва раиси Жон Йованович ҳамда Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси (DFC) бош ижрочи директори Бэн Блэкни қабул қилди. Ўтган йили Президент Дональд Трамп билан бўлиб ўтган музокаралар АҚШ ишбилармон доиралари билан савдо-инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришга кучли туртки бергани таъкидланди. Ишбилармонлик…. More
Президент Ўзбекистонда ижодий иқтисодиёт ва маданият муассасалари инфратузилмасини ривожлантириш режаларини кўриб чиқди
Тошкент, Ўзбекистон — Президент Шавкат Мирзиёев креатив иқтисодиётни ривожлантириш, маданият муассасалари инфратузилмасини яхшилаш ҳамда янги креатив майдонларни ташкил этиш юзасидан тақдимот билан танишди. Бугунги кунда креатив иқтисодиёт кўплаб давлатларда иқтисодий ўсишнинг асосий драйверларидан бирига айланмоқда. Жаҳон ялпи ички маҳсулотининг 3-7 фоизи ушбу соҳа ҳиссасига тўғри келади. Мамлакатимизда 2024 йилда креатив иқтисодиётнинг ЯИМдаги улуши 3,7 фоизни ёки…. More
Гаяне Умерова Art Basel Qatarрнинг янги маданий платформалар ҳақидаги муҳокамасида нутқ сўзлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаяне Умерова илк “Art Basel Qatar” анжумани доирасидаги “Art Basel Conversations” муҳокамалар дастурида иштирок этиб, биеннале ва маданий платформаларнинг янги шаклларига бағишланган “Рубоий, Бухоро ва Жау: янги платформалар, янги имкониятлар” мавзусидаги шўба муҳокамасида сўзга чиқди. Муҳокамада “Rubaiya Qatar” жамғармаси директори шайх Алануд Ол Соний, “Jaou Tunis”…. More
Ўзбекистон ва Shanghai LinkWise Data Intelligence IТ соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришни муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири ўринбосари Илзат Касимов “Shanghai LinkWise Data Intelligence” компанияси раиси Ванг Хуҳуи билан учрашди. “Shanghai LinkWise Data Intelligence” – корхона ва давлат секторлари учун интеллектуал ҳисоблаш инфратузилмаси, сунъий интеллект (АI), катта маълумотлар (Биг Дата) ва юқори қувватли дата-марказлар ечимларини тақдим этувчи компания ҳисобланади. Музокаралар чоғида компаниянинг Ўзбекистондаги…. More
Ўзбекистон Рақамли ривожланиш вазирлиги Европа Иттифоқи элчиси билан Марказий Осиё учун минтақавий алоқа дастурини ишлаб чиқишни муҳокама қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Тойва Клаар билан учрашув ўтказди. Учрашув давомида томонлар “Марказий Осиё учун Европа Иттифоқи алоқадорлиги” минтақавий дастури доирасидаги инфратузилмавий йўналишдаги кун тартиби ва унинг истиқболларини муҳокама қилдилар. Мулоқот чоғида дастур доирасида Марказий Осиё давлатларида алоқадорликни ривожлантиришга қаратилган устувор вазифалар ҳамда ҳамкорлик йўналишлари юзасидан фикр алмашилди….. More
Медет Назаров Милан–Кортина 2026 Олимпиадасида гигант слаломни 50-ўринда якунлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон терма жамоасининг тоғ чанғиси спорти бўйича вакили Медет Назаров Милан–Кортина 2026 қишки Олимпия ўйинларида юртимиз спортчиларининг чиқишларини бошлаб берди. Гигант слалом бўйича биринчи уринишда Назаров 1 дақиқа 25,75 сония натижа қайд этди. Иккинчи уринишда эса у ўз натижасини яхшилаб, 1 дақиқа 21,14 сонияни кўрсатди. Икки уриниш якунларига кўра, Медет Назаров 2 дақиқа…. More
Ўзбекистон Дубайда бўлиб ўтган Пара-атлетика Гран-присида 12 та медални қўлга киритди
Тошкент, Ўзбекистон — Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида пара енгил атлетика бўйича Гран-при туркумидаги халқаро мусобақа ўз ниҳоясига етди. Дунёнинг 46 та мамлакатидан 400 нафарга яқин спортчи иштирок этган нуфузли мусобақада Ўзбекистон терам жамоаси аъзолари ҳам баҳс олиб борди. Якунда вакилларимиз томонидан 2 та олтин, 6 та кумуш ҳамда 4 та бронза медаллари қўлга киритилди. Маҳлиё…. More
Ўзбекистон Президенти креатив иқтисодиётни ривожлантириш стратегиясини ва Тошкентда креатив паркни яратишни тасдиқлади
Тошкент, Ўзбекистон — “Креатив иқтисодиётни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди. Қарорга кўра, 2030 йилга қадар креатив иқтисодиётни ривожлантиришнинг асосий мақсадли кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди: креатив иқтисодиётнинг ялпи ички маҳсулотдаги улушини 5 фоизга – 145 трлн сўмга етказиш; креатив индустрия маҳсулотлари ва хизматлари экспортини 1 млрд АҚШ долларидан ошириш; соҳада амалга оширилаётган лойиҳалар доирасида иш…. More
Индонезияда Ўзбекистонга сайёҳлик йўналишлари ва "Umra Plus" дастури тарғиб қилинмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Индонезиянинг Жанубий Калимантан провинцияси маркази Банжармасин шаҳрида Ўзбекистон туризм соҳаси тарғиботига бағишланган тақдимот бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири. Тадбирдан кўзланган асосий мақсад – Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини Жанубий Калимантанда кенг тарғиб қилиш, маҳаллий туроператорлар билан тўғридан-тўғри алоқаларни йўлга қўйиш, “Umrah Plus Uzbekistan” дастури доирасида қўшма турпакетлар ишлаб чиқиш ва авиақатновлар масаласини…. More
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилда Ўзбекистонга турист сифатида келганлар орасида асосан эркаклар устунлик қилди. Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, мамлакатга туризм мақсадида 200 та давлатдан 11,7 миллион нафар хорижий фуқаро ташриф буюрган. Уларнинг 6,4 миллион нафарини эркаклар, 5,3 миллион нафарини эса аёллар ташкил этган. Сайёҳларнинг ёш тақсимоти шуни кўрсатадики, уларнинг асосий қисми меҳнатга лаёқатли фаол ёшда…. More