Тошкент, Ўзбекистон — “Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги ислоҳотларни илғор халқаро амалиёт асосида жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони қабул қилинди. Фармонга кўра, Миллий сифат инфратузилмасини ривожлантиришнинг 2026 йил учун асосий мақсадли кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди: Барқарор ривожланиш учун сифат инфратузилмаси индексида Ўзбекистон Республикаси ўрнини камиида 20 поғонага кўтариш; Халқаро тарози ва ўлчовлар бюроси томонидан эътироф этилган…. More
• Суд гиёҳванд моддалар савдогарларини афюн ва гашиш контрабандаси учун 15 йилга озодликдан маҳрум қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Гиёҳвандлик васиталари контрабандаси ва савдосига қарши курашиш доирасида 2025 йилнинг август ойида ДХХ Чегара қўшинлари ва Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ҳамда вилоят Ички ишлар бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида Узун туманида тезкор тадбир ўтказилди. Хусусан, 2005 ва 2006 йилларда туғилган 2 нафар маҳаллий фуқаро давлат чегарасини бузган ҳолда, Тожикистон Республикасидан 20 кг 374 гр “опий”…. More
• Anadolu Group Ўзбекистондаги инвестиция фаолиятини кенгайтиришни режалаштирмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Давлат активларини бошқариш агентлиги директори “Anadolu Group” холдинги таркибига кирувчи йирик компаниялар — Anadolu Isuzu, Anadolu Efes ҳамда Coca-Cola İçecek Uzbekistan вакиллари билан учрашув ўтказди. Учрашувда Ўзбекистонда амалга оширилаётган жорий инвестиция лойиҳаларининг ҳолати, ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш, маҳсулот турларини диверсификация қилиш, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш ҳамда янги истиқболли йўналишлар бўйича ҳамкорлик масалалари атрофлича муҳокама қилинди. Томонлар инвесторлар учун яратилган қулай шарт-шароитлар, давлат томонидан кўрсатилаётган институционал…. More
• Президент Ўзбекистонда ижодий иқтисодиёт ва маданият муассасалари инфратузилмасини ривожлантириш режаларини кўриб чиқди
Тошкент, Ўзбекистон — Президент Шавкат Мирзиёев креатив иқтисодиётни ривожлантириш, маданият муассасалари инфратузилмасини яхшилаш ҳамда янги креатив майдонларни ташкил этиш юзасидан тақдимот билан танишди. Бугунги кунда креатив иқтисодиёт кўплаб давлатларда иқтисодий ўсишнинг асосий драйверларидан бирига айланмоқда. Жаҳон ялпи ички маҳсулотининг 3-7 фоизи ушбу соҳа ҳиссасига тўғри келади. Мамлакатимизда 2024 йилда креатив иқтисодиётнинг ЯИМдаги улуши 3,7 фоизни ёки…. More
• Гаяне Умерова Art Basel Qatarрнинг янги маданий платформалар ҳақидаги муҳокамасида нутқ сўзлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаяне Умерова илк “Art Basel Qatar” анжумани доирасидаги “Art Basel Conversations” муҳокамалар дастурида иштирок этиб, биеннале ва маданий платформаларнинг янги шаклларига бағишланган “Рубоий, Бухоро ва Жау: янги платформалар, янги имкониятлар” мавзусидаги шўба муҳокамасида сўзга чиқди. Муҳокамада “Rubaiya Qatar” жамғармаси директори шайх Алануд Ол Соний, “Jaou Tunis”…. More
• Ўзбекистон ва Shanghai LinkWise Data Intelligence IТ соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришни муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири ўринбосари Илзат Касимов “Shanghai LinkWise Data Intelligence” компанияси раиси Ванг Хуҳуи билан учрашди. “Shanghai LinkWise Data Intelligence” – корхона ва давлат секторлари учун интеллектуал ҳисоблаш инфратузилмаси, сунъий интеллект (АI), катта маълумотлар (Биг Дата) ва юқори қувватли дата-марказлар ечимларини тақдим этувчи компания ҳисобланади. Музокаралар чоғида компаниянинг Ўзбекистондаги…. More
• Ўзбекистон Рақамли ривожланиш вазирлиги Европа Иттифоқи элчиси билан Марказий Осиё учун минтақавий алоқа дастурини ишлаб чиқишни муҳокама қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Тойва Клаар билан учрашув ўтказди.  Учрашув давомида томонлар “Марказий Осиё учун Европа Иттифоқи алоқадорлиги” минтақавий дастури доирасидаги инфратузилмавий йўналишдаги кун тартиби ва унинг истиқболларини муҳокама қилдилар. Мулоқот чоғида дастур доирасида Марказий Осиё давлатларида алоқадорликни ривожлантиришга қаратилган устувор вазифалар ҳамда ҳамкорлик йўналишлари юзасидан фикр алмашилди….. More
• Медет Назаров Милан–Кортина 2026 Олимпиадасида гигант слаломни 50-ўринда якунлади
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон терма жамоасининг тоғ чанғиси спорти бўйича вакили Медет Назаров Милан–Кортина 2026 қишки Олимпия ўйинларида юртимиз спортчиларининг чиқишларини бошлаб берди. Гигант слалом бўйича биринчи уринишда Назаров 1 дақиқа 25,75 сония натижа қайд этди. Иккинчи уринишда эса у ўз натижасини яхшилаб, 1 дақиқа 21,14 сонияни кўрсатди. Икки уриниш якунларига кўра, Медет Назаров 2 дақиқа…. More
• Ўзбекистон Дубайда бўлиб ўтган Пара-атлетика Гран-присида 12 та медални қўлга киритди
Тошкент, Ўзбекистон — Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида пара енгил атлетика бўйича Гран-при туркумидаги халқаро мусобақа ўз ниҳоясига етди. Дунёнинг 46 та мамлакатидан 400 нафарга яқин спортчи иштирок этган нуфузли мусобақада Ўзбекистон терам жамоаси аъзолари ҳам баҳс олиб борди. Якунда вакилларимиз томонидан 2 та олтин, 6 та кумуш ҳамда 4 та бронза медаллари қўлга киритилди. Маҳлиё…. More
• Ўзбекистон ва Сербия қишлоқ хўжалигида стратегик ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Қаҳрамон Юлдашев мамлакатимизда бўлиб турган Сербия Бош вазири ўринбосари – иқтисодиёт вазири Адриана Месарович бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашув ўтказди. Музокаралар чоғида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги амалдаги ҳамкорлик ҳолати ҳамда уни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Хусусан, томонлар қишлоқ хўжалиги ҳар икки мамлакат иқтисодиётида стратегик ўрин тутиши, шунинг…. More
• Ўзбекистон ва Тожикистон темир йўл юк ташиш ҳажмини оширишга келишиб олдилар
Тошкент, Ўзбекистон — "Термиз минтақавий темир йўл узели" филиали Қудуқли станциясида Ўзбекистон ва Тожикистон темир йўл раҳбарлари ўртасида икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган учрашув ташкил этилди. Учрашувда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқарув раиси З.Ғ.Нарзуллаев ҳамда “Rohi Ohani Tojikiston” ДУК раҳбари Комил Жумахон бошчилигидаги делегация аъзолари иштирок этди. Музокаралар давомида Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги юк ташишлар ҳажмини…. More
• Ўзбекистон элчиси JATA ва JTB Corp. билан Япониядан туристлар оқимини ошириш масаласини муҳокама қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон элчиси Мухсинхўжа Абдурахмонов Япония сайёҳлик агентликлари уюшмаси (“JATA”) раиси Хироюки Такахаши билан музокара ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири. Мулоқот чоғида “JATA” раиси Ўзбекистон катта сайёҳлик салоҳиятига эга экани ва Япониядан келган сайёҳлар орасида тобора талабгир йўналишга айланиб бораётганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, биргина 2025 йилда мамлакатимизга 32 минг япониялик сайёҳ…. More
• Ўзбекистонга бир ой ичида қарийб 1 миллион сайёҳ ташриф буюрди
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йил январь ойида Ўзбекистонга қарийб бир миллион нафар хорижий сайёҳ келди, деб хабар бермоқда Миллий статистика қўмитаси. Бир ой давомида мамлакатга туристик мақсадларда 950 278 киши ташриф буюрган бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 271 600 нафарга ёки 40 фоизга кўпдир. Келган сайёҳлар сони бўйича қўшни давлатлар етакчилик қилди: Қирғизистондан —…. More