• Ўзбекистон ва Бангладеш барча даражалардаги ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон — 20 февраль куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Баҳромжон Аълоев Бангладеш Халқ Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Муҳаммад Монирул Ислом билан учрашув ўтказди. Суҳбат давомида томонлар савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар, туризм ва бошқа соҳаларда Ўзбекистон-Бангладеш ҳамкорлигини ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди. Турли даражадаги ўзаро ташрифларга тайёргарлик кўриш, шунингдек, сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги…. More
• 2026 йил январь ойида қарийб 590 минг нафар ўзбекистонлик туристик мақсадларда хорижга сафар қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2026 йил январь ойида туристик мақсадларда хорижга 589 647 нафар Ўзбекистон фуқароси чиққан бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 38 200 нафарга ёки 6,9 фоизга кўпдир. Сафарлар сони бўйича етакчи йўналиш Қирғиз Республикаси бўлиб, у ерга 232 174 нафар турист борган. Кейинги ўринларда Тожикистон 98 659 нафар…. More
• Республика меҳмонхоналари Рамазон ойида саҳарлик ўтказиш учун шароит яратди
Тошкент, Ўзбекистон — Муқаддас Рамазон ойи муносабати билан жорий йилнинг 19 февралдан 20 мартга қадар республика бўйлаб 551 та меҳмонхонада меҳмонлар учун саҳарлик ўтказиш ташкил этилди. Ушбу ташаббус Рамазон даврида қулай маънавий муҳит яратишга, шунингдек меҳмондўстлик соҳасида хизмат кўрсатиш даражаси ва сифатини оширишга қаратилган. Рўза тутаётган меҳмонлар учун яшаш давомида қулай ва муносиб шароитларни таъминлашга алоҳида…. More
• Ўзбекистонда автомобиль транспорти 2025 йилда қарийб 7 млрд йўловчини ташиди
Тошкент, Ўзбекистон — Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилда Ўзбекистонда автомобиль транспорти орқали қарийб 7 миллиард йўловчи, яъни 6,989 миллион киши ташилган бўлиб, бу йўловчи ташиш умумий ҳажмининг 95,7 фоизини ташкил этди. 2024 йил билан солиштирилганда ушбу кўрсаткич 5,2 фоизга ошган бўлиб, бу мамлакатда автомобиль транспорти хизматларига бўлган талабнинг барқарор ўсиши ва йўловчи инфратузилмасининг кенгайиб…. More
• Ўзбекистон ва Босния ва Герцеговина Makkah Halal Forum'да ҳалол секторидаги ҳамкорликни мустаҳкамламоқда
Тошкент, Ўзбекистон — “Makkah Halal Forum” халқаро форуми доирасида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Давронбек Қурбонов ҳамда Босния ва Герцеговина Ислом жамияти ҳузуридаги Ҳалол сифатни сертификатлаш агентлиги директори Дамир Алиходжич ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Маълумот ўрнида, мазкур Агентлик 2006 йилда ташкил этилган бўлиб, озиқ-овқат ва бошқа маҳсулотларни ҳалол стандартлар асосида сертификатлаш, ишлаб чиқариш жараёнларини аудит…. More
• Тошкентда 80 дан ортиқ тадбиркорлар иштирокида Ўзбекистон-Сербия бизнес форуми бўлиб ўтди
Тошкент, Ўзбекистон — 20 февраль куни Тошкентда ИССВ томонидан ташкил этилган Ўзбекистон–Сербия бизнес-форуми бўлиб ўтди. Тадбир икки мамлакатнинг 80 дан ортиқ тадбиркорларини бирлаштириб, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш, янги қўшма лойиҳалар бўйича келишишга имкон яратди. Дастлаб Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Ходжаев ҳамда Сербия Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – иқтисодиёт вазири Адриана Месарович ўртасида учрашув…. More
• Ўзгидромет 21 февраль куни Тошкент ва унинг атрофидаги ҳудудларда чанг концентрациясининг ошиши ҳақида огоҳлантирмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — 21 февраль куни ғарбий ҳудудлардан чанг кўчиши туфайли Тошкент ва Тошкент вилоятида ҳаво сифатининг ёмонлашиши прогноз қилинмоқда. Ўзгидромет маълумотларига кўра, эрталаб қисқа муддатли ёғингарчилик кутилмоқда, аммо ундан олдин кучли шамоллар таъсирида чанг мамлакатга кириб боришда давом этади, бу эса ҳавода майда заррачалар концентрациясининг ошишига олиб келади. Сўнгги кунларда Бухоро, Навоий, Самарқанд ва Сурхондарё…. More
• Тошкент шаҳрида нарколаборатория фош этилди ҳамда катта миқдордаги гиёҳвандлик воситалари олинди
Тошкент, Ўзбекистон — Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Ички ишлар органлари ҳамкорлигида Тошкент вилоятида ўтказилган тезкор тадбирда Юқори Чирчиқ тумани ҳудудида ҳаракатланаётган “Спарк” русумли автомашина тўхтатилиб, кўздан кечирилди. Натижада, унда интернет тармоғидаги наркодўконга хизмат қилувчи, 1993, 1994 ва 1995 йилларда туғилган, пойтахтлик 3 нафар фуқаро кетаётганлиги аниқланиб, улардан 37 дона “Тропикамид” ҳамда таркибида прегабалин кучли таъсир қилувчи…. More
• Ўзбекистон Марказий банки: 2025 йилда P2P-пул ўтказмаларининг аксарияти 10 млн сўмгача бўлган суммаларга тўғри келди
Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йилда Ўзбекистонда P2P-пул ўтказмалари (картадан картага) тузилмаси кундалик ҳисоб-китоблар ва ўзаро тўловлар учун қўлланиладиган кичик ҳажмдаги транзакциялар устунлигини намоён этмоқда. Бу ҳақда Ўзбекистон Марказий банки маълум қилди. Регулятор таҳлилларига кўра, барча операцияларнинг 71,5 фоизи 10 млн сўмгача бўлган пул ўтказмаларидан иборат. Шундан қарийб ярми, яъни 46,1 фоизи 1 млн сўмгача бўлган суммаларга…. More
• Ўзбекистон 2026 йилда давлат банкларини хусусийлаштиришни режалаштирмаяпти
Тошкент, Ўзбекистон — 2026 йилда Ўзбекистонда давлат банкларини хусусийлаштириш амалга оширилмайди. Бу ҳақда 16 февраль куни мамлакат президенти томонидан тасдиқланган янгиланган «Ўзбекистон–2030» стратегиясида қайд этилган. Ҳозирги кунда давлат тўққизта банкка эгалик қилади: Ўзбекистон Миллий банки, «Агробанк», «Ўзпромстройбанк», «Асакабанк», «Халқ банки», «Бизнесни ривожлантириш банки», «Микрокредитбанк», «Алоқабанк» ва «Туронбанк». Янгиланган стратегияга мувофиқ, 2026 йилда давлат банклари сони ўтган…. More
• Игорь Сергеев Эрон чемпионатида «Персеполис» сафида иккинчи голини урди, бироқ жамоа «Хейбар»га мағлуб бўлди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон миллий терма жамоаси ҳужумчиси Игорь Сергеев Эрон чемпионатининг 22-тури доирасида Персеполис жамоаси сафида ўзининг иккинчи голини киритди. Хейбарга қарши учрашув Сергеев жамоасининг 1:2 ҳисобидаги мағлубияти билан якунланди. Учрашувнинг 11-дақиқасида Эҳсон Ҳоссейний меҳмонларни олдинга олиб чиқди, кейинчалик Эсмоили Бабоий «Хейбар»нинг устунлигини икки бараварга оширди. Фақат 89-дақиқада Игорь Сергеев бош билан гол уриб, ҳисобдаги…. More
• Нодирбек Абдусатторов Жаҳон шахмат чемпионатида Ўзбекистон учун бронза медалини қўлга киритди
Тошкент, Ўзбекистон —  Ўзбек гроссмейстери Нодирбек Абдусатторов шахмат бўйича жаҳон чемпионатида бронза медалини қўлга киритди. Учинчи ўрин учун баҳсда у немис шахматчиси Винсент Кеймерни 2,5:1,5 ҳисобида ишончли тарзда мағлуб этди ва 40 000 доллар миқдорида мукофот пулига сазовор бўлди. Ушбу ғалаба Абдусатторовга 2027 йилда ўтадиган Freestyle форматидаги шахмат бўйича жаҳон чемпионатида иштирок этиш ҳуқуқини ҳам кафолатлади. More
• Туризм қўмитаси Ўзбекистон ва Арманистоннинг туризм соҳасидаги ҳамкорлигини муҳокама қилди
Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси раиси ўринбосари Санджар Таджиев Арманистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Георги Кочарян билан учрашув ўтказди. Учрашувда Ўзбекистон ва Арманистон ўртасида туризм соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган долзарб масалалар атрофлича муҳокама қилинди. Томонлар 2026 йилда ўзаро манфаатли бўлган қўшма тадбирларни амалга ошириш юзасидан фикр алмашдилар ҳамда ушбу тадбирларни ташкил этиш…. More