2025 йилда ичимликлар ишлаб чиқариш ҳажми 29,3 трлн сўмни ташкил этди
Тошкент, Ўзбекистон — Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилда Ўзбекистонда ичимликлар ишлаб чиқариш ҳажми 29,3 трлн сўмга етди, бу 2024 йилга нисбатан 9,9 фоизга кўп.
Ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича етакчи ҳудуд сифатида Тошкент шаҳри қолмоқда — 18 трлн сўм. Вилоятлар орасида эса энг катта ҳиссани Тошкент вилояти — 4,9 трлн сўм, Хоразм вилояти — 2,4 трлн сўм ва Наманган вилояти — 1,4 трлн сўм қўшди.
Самарқанд вилоятида 624,3 млрд сўмлик, Бухоро вилоятида 613,1 млрд сўмлик, Қорақалпоғистон Республикасида 468 млрд сўмлик, Қашқадарё вилоятида 288,6 млрд сўмлик, Фарғона вилоятида 183,2 млрд сўмлик, Андижон вилоятида 157,1 млрд сўмлик, Сурхондарё вилоятида 143,5 млрд сўмлик, Сирдарё вилоятида 122,3 млрд сўмлик, Жиззах вилоятида 55 млрд сўмлик ва Навоий вилоятида 32,9 млрд сўмлик ичимликлар ишлаб чиқарилган.
Ишлаб чиқариш ҳажмининг ўсиши озиқ-овқат саноатининг жадал ривожланаётганини ҳамда мамлакатда алкоголсиз ичимликларга бўлган талаб ортиб бораётганини кўрсатмоқда.