Тошкент вилояти делегацияси Башқирдистоннинг саноат салоҳиятини ўрганмоқда
Тошкент, Ўзбекистон — Тошкент вилояти делегацияси ҳоким Зоир Мирзаев бошчилигида Башқирдистон Республикасида хизмат сафари билан бўлиб турибди, у ерда танишиб чиқди.
Ҳоким бошчилигида делегация Бошқирдистоннинг етакчи иқтисодий ва саноат марказларидан бири бўлган Стерлитамак шаҳрига ташриф буюрди.
Айниқса, Толпар технопаркига эътибор қаратилди, у ерда делегатларга замонавий саноат корхоналари фаолияти ҳақида батафсил маълумот берилди.
Шаҳар маъмурияти раҳбари Эмил Шаймарданов улар билан бирга майдонда ишлади.
Мазкур технопарк Россия Федерацияси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида саноат кооперациясини ривожлантиришга қаратилган замонавий индустриал майдон ҳисобланади.
Унда ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар тайёрлаш, қўшма корхоналар ташкил этиш ҳамда резидентларга “ягона ойна” тамойили асосида комплекс хизмат кўрсатиш тизими йўлга қўйилган.
Делегация аъзолари технопарк ҳудудида фаолият юритаётган корхоналар, жумладан, металл конструкциялар ва қурилиш ашёлари, тўр ва панжаралар тайёрлаш, гофрокартон ва қадоқлаш маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўналишидаги қўшма лойиҳалар билан таништирилди. Амалдаги ишлаб чиқариш жараёнлари, кооперация занжирлари ва маҳсулот турларини кенгайтириш режалари муҳокама қилинди.
Мутасаддилар билан бўлган мулоқот давомида саноат кооперациясини янада чуқурлаштириш, Тошкент вилояти тадбиркорларини технопарк имкониятларидан фойдаланган ҳолда қўшма лойиҳаларга жалб этиш, шунингдек, янги инвестисиявий ташаббусларни амалга ошириш масалалари юзасидан музокаралар ўтказилди.
Мулоқот якунларига кўра, икки ҳудуд ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, саноат ишлаб чиқариш соҳасида қўшма корхоналар ташкил этиш ва истиқболли лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.