Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистонда солиқ имтиёзлари адолат тамойилига асосланган ҳолда тақдим этилиши белгиланди, деди 17 февралда солиқ форумида Солиқ қўмитаси раиси ўринбосари Жаҳонгир Абдиев.
«Биз солиқ имтиёзларини адолатли йўналишга йўналтирмоқчимиз. Солиқ ставкаларини самарадорлик мезонлари асосида белгиланишини режалаштиряпмиз. Бу йилдан бошлаб бундай тартиб мулк ва ер солиқларига қўлланила бошланди. Фарз қилинг: тахминан 6,5 минг корхона мулк ва ердан фойдаланмоқда, аммо товар айланмаси бўйича бир сўм ҳам кўрсатмаган ва бирорта ҳам ходим ишга олмаган», — деди Абдиев.
Унинг сўзларига кўра, имтиёзлар давлат томонидан солиқ тўловчилар учун преференция сифатида берилади, улар эса белгиланган шартларни бажариши шарт. Самарасизлик сабабли адолат тамойили жорий этилди: ресурс солиқлари бўйича имтиёзлар энди компаниянинг товар айланмаси миқдоридан кам бўлмаслиги керак.
Бу йилдан бошлаб юридик шахслар учун мулк солиғи ва ер солиғи бўйича имтиёзлар қўлланиш шартлари мустаҳкамланди.
Энди имтиёзлар бир неча мезонларнинг бир вақтда бажарилиши билан берилади: товар ва хизматлар савдосидан тушум солиқ имтиёзи миқдоридан юқори бўлиши, ўртача йиллик ходимлар сони камида уч киши бўлиши ва ҳар бир ходим учун энг кам иш ҳақи энг кам иш ҳақидан камида икки баравар, яъни 2,542 миллион сўм бўлиши керак.
Компаниялар ушбу шартларга риоя қилинишини назорат қилиш учун янгиланган солиқ ҳисоботларидан фойдаланадилар.
Агар улар мавжуд бўлмаса, олдинги 12 ойлик иш ҳақи айланмаси тўғрисидаги маълумотлар талаб қилинади. Бюджет ва нотижорат ташкилотлар, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияга эга компаниялар, маҳсулотни тақсимлаш шартномаси иштирокчилари, 2026 йилга қадар эркин иқтисодий зоналардаги корхоналар ҳамда ходимларининг камида ярми ногиронлиги бўлган ва маош фондининг 50%ини олган компаниялар учун истиснолар белгиланган.