Тошкент, Ўзбекистон — 2025 йил давомида Ўзбекистонда электрон савдо платформалари сони 36 тадан 115 тагача ошди, бу 2024 йил кўрсаткичига нисбатан 3,2 баробарга кўп, деб хабар берди Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги.
Шу билан бирга, электрон тижорат орқали товарлар сотуви ҳажми 1,5 баробарга ўсиб, 22,7 трлн сўмни ташкил этди. Электрон савдонинг умумий чакана савдодаги улуши эса 4,6 фоизга етди, бу ўтган йилдаги 3,7 фоизга нисбатан юқоридир.
Агентлик маълумотларига кўра, 2025 йилда мамлакатда чакана савдонинг умумий ҳажми 492,8 трлн сўмни ташкил этган, 2024 йилда эса ушбу кўрсаткич 410,07 трлн сўмга тенг бўлган.
Таққослаш учун, 2020 йилда электрон платформалар орқали амалга оширилган савдо ҳажми 1 трлн сўмдан сал ошган бўлиб, ўша йили 199,52 трлн сўмни ташкил этган умумий чакана савдо ҳажмида e-commerce улуши атиги 0,5 фоизни ташкил этган.