Тошкент, Ўзбекистон — Ўзбекистонда жиноят ишларини ҳайъат аъзолари – халқ сессиялари иштирокида кўриб чиқиш амалиётини жорий қилиш режалаштирилмоқда.
Биринчи босқичда янги амалиёт фақат Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида оғир турдаги жиноятларни кўриб чиқишда қўлланилади, инсоният тинчлиги ва хавфсизлигига қарши жиноятлар бундан истисно.
Президент фармонига мувофиқ, ҳайъат институтини жорий қилиш жараёнида суд томонидан процессуал мажбуриятларни қўллашда назорат кучайтирилади ва инсон ҳуқуқларига қатъий риоя қилиниши таъминланади.
Шунингдек, республика бўйича тергов судьяларининг ваколатлари кенгайтирилади.
Халқаро эътироф этилган habeas corpus тамойилига доирасида тергов судьяларига қийноқ чораларини ўзгартириш ёки бекор қилиш ҳуқуқи берилади, жумладан ҳибс, уй қамоғи ва бошқа чеклов чоралари.
Янги тизимнинг мақсади – жиноят суд жараёнида шаффофликни ошириш ва фуқароларнинг оғир турдаги жиноятлар бўйича қарор қабул қилиш жараёнида иштирокини таъминлашдир.