Тошкент, Ўзбекистон — 21 февраль куни ғарбий ҳудудлардан чанг кўчиши туфайли Тошкент ва Тошкент вилоятида ҳаво сифатининг ёмонлашиши прогноз қилинмоқда. Ўзгидромет маълумотларига кўра, эрталаб қисқа муддатли ёғингарчилик кутилмоқда, аммо ундан олдин кучли шамоллар таъсирида чанг мамлакатга кириб боришда давом этади, бу эса ҳавода майда заррачалар концентрациясининг ошишига олиб келади.
Сўнгги кунларда Бухоро, Навоий, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларида шамол тезлиги меъёрий чегарадан ошиб кетиши кузатилди, бу эса чанг кўчишининг кўпайишига қўшимча ҳисса қўшди. Ўзбекистон Эрон-Хитой ҳанг-бўрон йўлида жойлашганлиги сабабли, мамлакатда кўпинча баҳор ва кузда мавсумий чанг бўронлари кузатилади.
20 февраль куни Тошкентда ёғингарчилик кузатилмади, аммо эрталаб ва кечқурун шамол кўчиши туфайли майда заррачалар концентрациясининг ошиши кузатилди. Мутахассислар аҳолини атмосфера шаффофлигининг ёмонлашиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирмоқда ва иложи бўлса, очиқ ҳавода ўтказиш вақтини чеклашни тавсия қилмоқда.